Pierogi z wędzoną makrelą, cytryną i koperkiem
Witajcie. Dziś przychodzę z ciekawym, myślę, pomysłem na wykorzystanie wędzonej makreli. U nas w domu wędzona makrela zawsze była dodatkiem do chleba, jedzona raczej solo, ewentualnie w paście z twarogiem. Kiedyś słyszałam o pierogach z rybą i pomysł prześladował mnie dość długo, aż w końcu przysiadłam do niego. Wybrałam do pierogów wędzoną makrelę, bo jest bardzo wyrazista, a ponadto to najłatwiej dostępna i niedroga opcja. W dodatku jest to ryba tłusta na czym mi zależało. Makrele są do tego bardzo zdrowe, bo są dziko odławiane, w przeciwieństwie do np. pstrągów, które również można dostać wędzone, ale te już pochodzą zazwyczaj z hodowli. Do farszu wykorzystujemy również ugotowane ziemniaki, więc można użyć takich, które zostały z dnia poprzedniego. Jeśli gotujemy jednak świeże, muszą być przestudzone. Do tego orzeźwiająca cytrynowa nuta, wyrazisty koperek i mamy coś naprawdę ciekawego.
Składniki na około 60 pierogów:
Farsz:
- 2 pęczki świeżego koperku
- sok z połówki średniej cytryn
- 300g obranego mięsa z wędzonej makreli
- 500g ugotowanych, przestudzonych ziemniaków
- 2 ugotowane żółtka
- sól i pieprz do smaku (soli dodaję więcej lub mniej w zależności od tego, czy ziemniaki były słone, a pieprzu około płaskiej łyżeczki)
Ciasto:
- 500g mąki
- małe jajko
- 2 łyżki roztopionego masła lub oliwy
- pół litra ciepłej wody
Omasta:
- masło
- skórka z cytryny
- do posypania pierogów: świeży koperek
Ścieram skórkę z cytryny i dodaję ją do roztopionego w rondelku masła. Wstawiam na minutkę na gaz, żeby skórka puściła aromat, ale się nie przypiekła, bo byłaby gorzka. Odstawiam omastę na bok.
Ziemniaki i żółtka przeciskam przez praskę. Obieram mięso z wędzonych makreli i dodaję do ziemniaków. Dodaję posiekany koperek i sok wyciśnięty z cytryny. Przyprawiam dużą ilością pieprzu i w razie potrzeby dodaję soli. Wszystko dokładnie mieszam.
Składniki na ciasto zagniatam najpierw w misce a potem na blacie. Przykrywam i pozwalam mu odpocząć kilkanaście minut.
Rozwałkowuję ciasto i wykrawam kółka. Nakładam po łyżeczce farszu i lepię pierogi. Gotuję w osolonej wodzie.
Podaję pierogi polane cytrynową omastą i posypane świeżym koperkiem oraz odrobiną świeżo mielonego pieprzu.
Komentarze
Prześlij komentarz